Information for libraries

  • na webu

Nacházíte se zde: Úvod Odkazy Další zajímavé zdroje

Další zajímavé zdroje

 

Národní knihovna ČR

Národní knihovna uchovává univerzální knihovní fond doplněný specializovanými fondy. Je centrem českého systému knihoven, vykonává odborné, informační, vzdělávací, koordinační, metodické a mnohé další činnosti.

Národní autority ČR

Portál Národní autority ČR soustředí na jednom místě  informace o problematice tvorby a využívání souborů národních autorit všech typů. Jmenné autority zahrnují soubor personálních a korporativních autorit (názvy institucí a akcí), autorit rodů, rodin a autorit typu autor/název pro využití ve jmenném i věcném zpracování dokumentů. Věcné autority obsahují soubory tematických, geografických a formálních autorit, zpřístupnění souboru chronologických autoritních termínů se připravuje. V rámci této báze je zveřejněn i soubor skupin Konspektu (česká i anglická verze) a soubor autorit pro místa vydání starých tisků.
Vstup do databáze národních autorit. Databáze národních autorit obsahuje soubor jmenných autorit (personální a korporativní autority) a soubor věcných autorit (soubory tematických, geografických a formálních autorit).

Katalogizační politika

Základní informace o katalogizační politice, odkazy na schválené materiály i materiály určené k připomínkování, včetně přehledu polí bloku 9XX (pro UNIMARC a MARC21) a katalogizace podle RDA ve formátu MARC 21 - tištěné a elektronické monografie - katalogizace na úrovni minimálního/doporučeného záznamu.

Kurzy katalogizace podle RDA ve formátu MARC21 (on-line, zdarma)

Dotazy ke katalogizaci

Databáze dotazů ke katalogizaci umožňuje zadat dotaz i vyhledávat v archívu řešených dotazů.

Konspekt

Metoda Konspektu je mezinárodním standardem pro popis a budování knihovního fondu prostřednictvím předmětových kategorií. Umožňuje získat informace o tematickém profilu fondu bez podrobných bibliografických informací.

Oddělení rukopisů a starých tisků - činnost

Oddělení rukopisů a starých tisků doplňuje, spravuje a zpřístupňuje historický fond NK. Buduje a spravuje příruční knihovnu a příruční fondy oddělení. Zpracovává a rediguje národní retrospektivní bibliografii „Knihopis“. V rámci své působnosti se podílí na odborné publikační a výstavní činnosti NK. Podílí se na vytváření virtuálního badatelského prostředí pro práci s historickými fondy. Věnuje se výzkumu a vývoji v oblasti historie knižní kultury a kulturního dědictví. Vydává osvědčení k vývozu předmětů kulturní hodnoty z oboru knižní kultury. Najdete zde i informace o Problematických místechpravidel AACR2 při popisu starých tisků, které schválila Pracovní skupina pro historické fondy.

Česká národní bibliografie

ČNB obsahuje záznamy dokumentů vydaných na území ČR. Většinou se jedná o záznamy dokumentů zaslaných do Národní knihovny ČR jako povinný výtisk. Báze se doplňuje i zpětně, její jádro tvoří: české knihy a periodika, grafické dokumenty, hudebniny, kartografické dokumenty, zvukové záznamy, elektronické zdroje.

Webarchiv

Centrem zájmu projektu, jehož řešitelem je NK ČR, je problematika archivace národního webu, tj. bohemikálních dokumentů zveřejněných v prostředí sítě Internet – shromažďování webových zdrojů, jejich archivace a ochrana a zajištění dlouhodobého přístupu k těmto archivovaným dokumentům.

Virtuální národní fonotéka

Virtuální databáze zvukových nosičů má za úkol schraňovat zvuková díla. Dále zde naleznete odkazy na publikace spojené s problematikou zvukových dokumentů. Patří sem například publikace o historii vybraných zvukových nosičů, diskografie světových hudebních vydavatelství, historické katalogy, odborné knižní publikace o digitalizaci zvukových dokumentů nebo publikace o zařízeních používaných na přehrávání.

České národní středisko ISSN

Přiděluje čísla ISSN a zpracovává záznamy o pokračujících zdrojích (novinách, časopisech, edicích odborných a vědeckých knih apod.) vycházejících na území ČR. Základním údajem systému ISSN je mezinárodní standardní číslo seriálové publikace ISSN, které jednoznačně identifikuje název publikace.

Centrální portál českých knihoven

Vytvoření Centrálního portálu českých knihoven je jedním z hlavních cílů Koncepce rozvoje knihoven ČR na léta 2011 – 2015. Připravovaný Centrální portál českých knihoven vám umožní v budoucnu  získat požadované dokumenty v tradiční tištěné nebo digitální formě a pohotové a komplexní informace kdykoli, odkudkoli a kdekoli.

ZIG-CZ

Cílem skupiny Z39.50 Implementors Group ZIG-CZ je urychlit rozvoj využívání protokolu Z39.50 v českých knihovnách, a tak zvýšit efektivnost prostředků vynakládaných na doplňování fondů i provoz knihoven. Na této adrese najdete mimo jiné i seznam tuzemských zdrojů, ze kterých můžete sdílet záznamy.

 

23.05.2019
Hledej
Multivyhledávač
Klíčové slovo
Název
Autor
srpen 2018 »
srpen
PoÚtStČtSoNe
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031
Anketa

Co z níže uvedeného využíváte v záznamech v SK ČR nejčastěji?

zobrazení na mapě
propojení do katalogu knihovny
citace
obálky a obsahy
plné texty
spinner
Total Votes: 670