Information for libraries

  • na webu

Nacházíte se zde: Úvod O nás Přispívání do SK ČR (základní informace s odkazy)

Přispívání do SK ČR (základní informace s odkazy)

Přispívání do Souborného katalogu ČR (SKČR)

 

SKČR má o Vaše záznamy zájem. O všechny. Kromě záznamů článků (analytické zdroje), pro které je vyhrazena speciální databáze ANL jde o záznamy monografií, seriálů a speciálních dokumentů, jako jsou elektronické dokumenty, mapy, hudebniny, grafika, audiovizuální dokumenty, staré tisky, rukopisy, ale i stolní/karetní hry a interaktivní knihy, domácího i zahraničního původu. Primárním úkolem SKČR je být optimálním zdrojem informací pro potřeby meziknihovních výpůjčních služeb (MVS) a proto to nejcennější, co můžete nabídnout, jsou záznamy unikátních dokumentů. Dokumentů, které nikdo jiný nenabízí: Vaše regionální literatura, nebo tematicky budovaný fond.

SKČR má ale zároveň dbát na kvalitu záznamů k sdílení pro potřeby katalogizátorů. Také deduplikační procedury SKČR vyžadují od záznamů značnou kvalitu zpracování dle platných pravidel a standardů. Pokud se odchylujete od běžné české katalogizační praxe, nebude zasílání záznamů snadné. Seznamy nalezených chyb po importu záznamů pro Vás nejsou závazné, mají pouze orientační charakter. Za případné opravy se ale přimlouváme a za ně velice prosíme.

Pokud nebudete moci zasílat celé záznamy do SKČR, můžete svoji knihovnu k záznamům připsat pomocí formuláře ručně.

Pro přispívání optimální a v SKČR preferované je automatizované shrabování záznamů pomocí OAI, které za Vás připravuje všechny nové, opravené, či odepsané záznamy k pravidelným sklizním. Prakticky se pak o chod přispívání nestaráte a pouze kontrolujete statistické výsledky. O výsledku sklizně a importu sklizených záznamů pak chodí ještě informační email, případně email o selhání celého importu.

Také máte možnost exportovat dávku záznamů do "výměnného" souboru a tento soubor/dávku umístit na server FTP Národní knihovny ČR.

Každá nová knihovna, nebo knihovna s novým systémem, či velkou změnou v datech je zpočátku zpravidla požádána o vzorek záznamů k testování, buď v podobě malé dávky k umístění na FTP, nebo vytvořením testovacího setu pro OAI harvester. Teprve po úspěšném otestování a po řádném nastavnení importních procedur mužete začít přispívat již standardně, s pravidelností dle Vašeho uvážení. Uzavření smlouvy o spolupráci není pro přispívání nutné, SKČR ji s Vámi uzavře na základě Vašeho vyžádání.

Většinu informací najdete na https://www.caslin.cz , k zodpovězení dotazů si můžete vybrat z kontaktů, nebo pište na email: skc@nkp.cz.

Na dotazy a připomínky se už těšíme!

 

Standardy a pravidla

MARC 21

RDA

Dotazy ke katalogizaci

Standardy pro SKČR, minimální záznamy pro SKČR

RDA v SKC po roce 2015/16

UTF-8 v SKC po roce 2015/16

Speciální MARC pole 910 a911

Speciální MARC pole 856 a 956

Blok polí národního užití 9xx

Seznam všech povolených polí a podpolí MARCu v SKČR

Neplatné znaky UTF-8 v SKČR

Seznam neplatných znaků poprvé

Seznam neplatných znaků podruhé

Jak kontrolovat záznamy před zasláním

Návěští a pole s kódovanými údaji

OAI

O protokolu

OAI v SKČR

FTP

Konvence pro pojmenování souborů

Návod na připojení FTP

Testování

Jak začít přispívat

Pravidla pro příjem záznamů

04.12.2021
Hledej
Multivyhledávač
Klíčové slovo
Název
Autor
« červen 2023 »
červen
PoÚtStČtSoNe
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930
Anketa

Co z níže uvedeného využíváte v záznamech v SK ČR nejčastěji?

zobrazení na mapě
propojení do katalogu knihovny
citace
obálky a obsahy
plné texty
spinner
Total Votes: 620