Information for libraries

  • na webu

Nacházíte se zde: Úvod Pro přispívající knihovny Jak přispívat do SK ČR Dodávání dat Doporučení Souborného katalogu ČR pro katalogizaci v knihovnách po 1.5.2015

Doporučení Souborného katalogu ČR pro katalogizaci v knihovnách po 1.5.2015

Od 1. 5. 2016 Souborný katalog ČR přijímá záznamy dokumentů s vročením (rok vydání dokumentu) 2016 a výše zpracované pouze podle katalogizačních pravidel RDA.

Od 1.5.2015 zahájí Souborný katalog ČR přijímání záznamů zpracovaných podle nových katalogizačních pravidel (RDA). Od této doby platí pro knihovny přispívající do SK ĆR následující doporučení ke katalogizaci nových přírůstků.

Předpokládáme, že knihovny při katalogizaci stahují záznamy ze SK ČR a neprovádí samostatnou katalogizaci děl, která již zpracovala jiná knihovna.

Od 1.5.2015 je doporučena praxe:

Nahlédnout do SK ČR a, pokud je záznam katalogizovaného díla k dispozici ke stažení, převzít ho do svého katalogu tak, jak je v SK ČR zpracovaný.

Mohou nastat tři případy:

a) záznam bude zpracován podle AACR2

– stáhnete ho do svého katalogu – a sami zvážíte, zda si ho ponecháte zpracovaný podle AACR2 nebo ho přepracujete dle RDA. Do SK ČR bude záznam přijat i v AACR2 i v RDA. Od 1. 5. 2015 bude ale záznamům zpracovaným podle RDA při importu do SK ČR navyšována váha záznamu o dva body. Váha záznamu rozhoduje o tom, který záznam (v případě duplicity) zůstane v SK ČR ve vlastnictví dodávající knihovny a který se jen připíše k jinému záznamu.

b) záznam bude v SK ČR k dispozici pro sdílení už zpracovaný podle RDA

– záznam stáhnete do svého katalogu a ponecháte si ho v RDA a takto ho pošlete do SK ČR

c) v SK ČR bude záznam na tentýž dokument přítomný více než 1x (dvakrát nebo vícekrát), jeden bude zpracovaný podle RDA a druhý podle AACR 2

– do svého katalogu si stáhnete záznam zpracovaný podle RDA (dále viz bod 2).

V takovémto případě bylo by dobré (ale nemůžeme Vás k tomu nutit) avizovat současně tuto skutečnost přes on-line formulář správci SK ČR, aby duplicitu v bázi SKC odstranil.

 

Pokud v SK ČR záznam ke sdílení nebude k dispozici a vy budete první, kdo dokument katalogizuje, můžete samozřejmě záznam převzít z jiného zdroje. I tady preferujte prosím převzetí záznamu zpracovaného podle RDA. Pokud žádný záznam ke stažení nenajdete, katalogizujte prosím podle RDA (i kdyby se jednalo třeba o knihu z minulého století).

Záznamy, které vznikají v rámci retrokonverze - přepisem katalogizačních lístků - nikoliv tedy s knihou v ruce - katalogizujte nadále podle AACR2, pro katalogizaci dle RDA nejsou na lístcích k dispozici dostatečné údaje (hlavně pro vyplnění údajů o autorech)

22.12.2016
Hledej
Multivyhledávač
Klíčové slovo
Název
Autor
« červenec 2024 »
červenec
PoÚtStČtSoNe
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031
Anketa

Co z níže uvedeného využíváte v záznamech v SK ČR nejčastěji?

zobrazení na mapě
propojení do katalogu knihovny
citace
obálky a obsahy
plné texty
spinner
Total Votes: 678