Information for libraries

  • na webu

Nacházíte se zde: Úvod Pro přispívající knihovny Jak přispívat do SK ČR Dodávání dat Jak začít přispívat

Jak začít přispívat

Seznámení s tím, co je potřeba udělat, než knihovna začne přispívat svými záznamy do SK ČR

Souborný katalog je z principu otevřen všem knihovnám České republiky, odborným i veřejným, bez ohledu na to, jaký knihovnický systém používají (knihovnické systémy používané v současné době v ČR garantují možnost exportu a importu záznamů ve formátech MARC21 nebo UNIMARC). Přijímají se záznamy tištěných monografií, speciálních druhů dokumentů a seriálů domácí i zahraniční provenience. Je žádoucí zasílat také starší záznamy (např. z retrokonverze).

Podmínkou je dodržování přijatých standardů a základních pravidel spolupráce.

Postup přijímání nového dodavatele záznamů

  1. Zájemce o dodávání záznamů se seznámí s pravidly pro přispívání a kontaktuje správce souborného katalogu na adrese skc@nkp.cz. Je třeba nahlásit název knihovny a siglu. Správce přidělí knihovně login a heslo pro přístup na ftp.
  2. Knihovna  umístí do svého adresáře na ftp (návod, jak se z vlastního počítače připojit k ftp, najdete zde) vzorek záznamů (cca 50 záznamů monografií - domácích + zahraničních, cca 30 záznamů seriálů, pokud je knihovna chce dodávat) - soubor by měl již být pojmenován podle požadované konvence.
  3. Správce SK provede analýzu kvality vzorku záznamů; výsledky jsou konzultovány s pracovníky knihovny e-mailem, telefonicky či při osobním jednání. Po ukončení analýzy správce přidělí záznamům  základní kvalitativní váhu. (Záznamy ze zasílaných dávek jsou namátkově kontrolovány, zda kvalita odpovídá přidělené váze).
  4. Správce prokonzultuje s knihovnou nejvhodnější periodicitu zasílání záznamů.
  5. Ještě před zasláním první dávky poskytne knihovna  údaje potřebné k zajištění propojení na záznam v lokálním katalogu, pokud to její systém umožňuje.
  6. Pokud chce knihovna zasílat také méně kvalitní záznamy z retrokonverze či rekatalogizace "přes pult", musí napřed opět zaslat vzorek kvůli přidělení odpovídající váhy.
27.09.2018
Hledej
Multivyhledávač
Klíčové slovo
Název
Autor
« červenec 2024 »
červenec
PoÚtStČtSoNe
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031
Anketa

Co z níže uvedeného využíváte v záznamech v SK ČR nejčastěji?

zobrazení na mapě
propojení do katalogu knihovny
citace
obálky a obsahy
plné texty
spinner
Total Votes: 678